Czym jest mediacja rodzinna?
Mediacja rodzinna to możliwość, na którą coraz częściej decydują się np. rozwodzący się małżonkowie. Rozwiązanie to pozwala bowiem na polubowne ustalenie ugody pomiędzy skonfliktowanymi stronami, a jednocześnie załagodzenie sporu. Jest to także opcja dużo krótsza i mniej obciążająca finansowo od długotrwałego procesu rozstrzyganego na drodze sądowej. Na czym więc polega mediacja rodzinna? Odpowiadamy.
Na czym polega mediacja?
Mediacja polega na przeprowadzaniu rozmów pomiędzy obiema stronami sporu i próbie osiągnięcia satysfakcjonującego je kompromisu. Jest to jeden z najlepszych sposobów na rozwiązywanie rodzinnych konfliktów, jednak może być brany pod uwagę wyłącznie w sytuacji, gdy obie strony dobrowolnie wyrażają chęć zawarcia ugody. Spotkania przebiegają w obecności bezstronnego i neutralnego mediatora.
Ma on za zadanie pokierować rozmową w taki sposób, by skonfliktowane strony mogły dojść do porozumienia, które przyniesie korzyść dla obu z nich. Mediacje rodzinne powinny przebiegać w spokojnej atmosferze pełnej wzajemnego szacunku i zrozumienia. Dzięki temu mogą one pomóc nie tylko w wypracowaniu polubownego złagodzenia konfliktu, ale także jego całkowitego zakończenia i zachowania dobrych relacji.
Jakich spraw może dotyczyć mediacja rodzinna?
Na mediacje rodzinne najczęściej decydują się niedogadujący się małżonkowie, którzy przechodzą przez rozwód lub separację, lecz nie tylko. Spośród kwestii, które z reguły są rozwiązywane przy pomocy mediatora rodzinnego, należy wymienić:
- podział opieki nad wspólnymi dziećmi i ustalenie władzy rodzicielskiej,
- ustalenie wysokości alimentów,
- podział wspólnego majątku,
- ustalenie warunków separacji,
- sprawy spadkowe.
W większości są to niezwykle trudne tematy, dlatego konflikty rodzinne często obarczone są dużą dawką negatywnych emocji dla obu skonfliktowanych stron. Mediacje rodzinne mogą je nieco ostudzić i pomóc rozwiązać spór w pokojowy sposób. Zachowanie dobrych relacji jest bowiem niezwykle istotne szczególnie w przypadku posiadania wspólnych dzieci.